Back to the list

Полінейропатія

Полінейропатія - дифузне множинне ураження периферичних нервів. У перекладі з грецького назва цієї хвороби переводиться як "хвороба багатьох нервів", що точно відбиває суть захворювання. Розглянемо декілька головних причин, які призводять до їх розвитку. Найчастіша причина - це цукровий діабет. Третина полінейропатій обумовлена цією недугою. 


При цукровому діабеті порушується кровопостачання периферичних нервів, страждають їх мієлинові оболонки, що призводить до порушення проведення імпульсу по цих нервах і до розвитку полінейропатій. Причому рівень цукру не прямо корелює з розвитком полінейропатії. Пацієнти з ЦД І типу інсулінзалежні і ЦД ІІ типу інсуліннезалежні мають практично однакові шанси для такого ускладнення. В нас на електронейроміографії були пацієнти з цукром крові 6.9 мм/л і зменшенням функції нервів стоп до 80%. Враховуючи початок хвороби саме з чутливих розладів, пацієнти не помічають сухості, стоп, тріщин коло пальців та на п’ятах, лущення шкіри, частково навіть маленьких трофічних виразок, або не пов’язують ні з яким хворобами. Відповідно лікування не отримується, процес прогресує. 

Токсичні полінейропатії 

 На другому місці за частотою - токсичні полінейропатії, які розвиваються внаслідок дії на організм токсичних речовин. Це токсичні речовини виробничого характеру, а також алкоголь. Крім того, до токсичної полінейропатії відносять полінейропатії, що розвинулися внаслідок інтоксикації на тлі інфекційних захворювань, зокрема при герпесі, дифтерії, ВІЛ. Токсичні полінейропатії становлять до 25% усіх полінейропатій. На даний час не останнє місце в даній категорії займають постковідні полінейропатії.Також варто зазначити окремо полінейропатії судинного ґенезу, пр. облітеруючому ендартериїті, облітеруючому атеросклерозі. При порушенні кровопостачання страждає трофіка нервів. До розвитку полінейропатій призводить також дефіцит вітамінів групи В, спадкові захворювання нервової системи, аутоіммунні та ендокринні захворювання, наприклад, патологія щитоподібної залози, хвороби сполучної тканини. Полінейропатія може виникати в здорових вагітних жінок, як прояв неадекватної реакції імунної системи мами на плід. Також до розвитку полінейропатії може привести вживання деяких лікарських препаратів. 

Такі прояви часті при вживанні цитостатиків, кордарона і багатьох інших препаратів: 

  • оніміння або біль (пекучий) у руках і ногах (частіше - кисті та стопи); 
  • зниження чутливості в руках та ногах 
  • відчуття «повзання мурашок» 
  • мерзлякуватість стоп і кистей ; 
  • набряклість або атрофія стоп і кистей; 
  • слабкість ніг і рук; 
  • утворення виразок. 

Усі ці прояви порушують працездатність пацієнта, утрудняють самообслуговування, знижують якість життя.Для правильної та своєчасної діагностики полінейропатії потрібний клінічний огляд лікаря невролога, аналіз скарг, анамнезу, проведення лабораторних та інструментальних досліджень. В медичному центрі Медарт для діагностики цього захворювання використовуються електронейроміографія. ЕНМГ дозволяє оцінити стан рухових та чутливих волокон на кінцівках, швидкість провідності по них, та ступінь зниження відповіді. ЕНМГ цінна не лише для діагностики власне хвороба, але й оцінки динаміки лікування.Пам’ятайте, значно легше, успішніше, ефективніше лікування хвороб на початку, практично на рівні «мурашок», а не рівні трофічних виразок, з повною відсутністю чутливості, коли крім ампутації шансів немає.