Назад к списку

Підвищена тривожність: чи зростає вона в Україні?

На думку деяких спостерігачів, зараз тривожність в Україні зростає швидкими темпами через не стабільну економічну ситуацію в країні та війну на сході. Це очевидні фактори, які на пряму впливають на жителів Хмельницького, проте є більш побутові та постійні. Саме про них поговоримо з лікарем-неврологом Білань Інною, котра нам розкаже поширені тривожні стани, та причини їх виникнення. Історія тривоги глибока і довга.


Для багатьох тривога — це постійно присутній непрошений гість у нашому колі друзів, серед членів родини та в громадах взагалі. Здається, цей стан блукає у суспільстві, немов чума, утворюючи шум низького рівня, який ховається в куточках нашого колективного розуму.

У серпні 2019 року найбільші роздрібні торговці книг в Україні оголосили про величезний сплеск продажів книг про тривогу та 25-відсотковий стрибок у червні 2018 року. Чи показує цей сплеск інтересу справжній рівень сплеску тривоги чи люди просто про це більше хочуть дізнатися? У цій статті ми хочемо дізнатися, чи справді тривожність зростає, яка ситуація у багатіших націй, і чому, тривога сидить у сучасному суспільстві. Багато хто з нас — на диво високий відсоток, як ми побачимо — добре знайомий з тим, як відчувається тривога. Для тих, хто не відчув тривоги з перших рук, у всьому тексті ми додали уривки з особистого досвіду.

Що таке тривога? 

Тривога — це неясний термін, який охоплює велику психологічну основу. Найпростіший приклад – відчуття перед іспитом чи співбесідою, ми можемо відчути занепокоєння. Це і зрозуміло, і нормально; це не є причиною для занепокоєння. 

Тривога — стає проблемою, коли вона виходить за рамки логічного занепокоєння та необґрунтованих та неконтрольованих відчуттів. Ситуації, які не викликають негативних емоцій, раптом здаються загрозливими для життя.У більш критичному стані тривога може стати симптомом психічного захворювання, наприклад такого як панічні розлади, посттравматичний стресовий розлад, фобії або обсесивно-компульсивний розлад (ОКР). Коли тривожність є основним симптомом людини, такий стан може називатися генералізованим тривожним розладом (GAD). 

"Люди пояснюють, що вони відчувають тривогу більшість днів і часто намагаються згадати останній раз, коли вони відчували себе розслабленими. Як тільки одна тривожна думка буде вирішена, може з’явитися інша проблема".Тривожність впливає на близько 1,8 мільйона людей в Україні — або приблизно 2 відсотки дорослих в країні. Ще одна поширена форма тривоги — соціальна тривога, яка конкретніше впливає на людей у різних соціальних ситуаціях.Це може зробити когось дуже уразливим, впливати на апетит, спілкуватись з іншими, боячись, що люди говорять саме про них, або страх того, що вони загубляться у натовпі. Він буває в багатьох формах. Тривожні розлади зустрічаються частіше, ніж можна подумати. 

Сьогодні "тривожні розлади є найпоширенішим психічним захворюванням в Україні", яке вражає близько 10 мільйонів дорослих. У глобальному масштабі Всесвітня організація охорони здоров'я (ВООЗ) говорить, що майже 300 мільйонів людей мають тривожний розлад.Тривожні розлади теж не нові. Насправді Роберт Бертон написав цей опис у "Анатомії меланхолії" (1621), посилаючись на пацієнта Гіппократа. Це буде резонувати з усіма, хто коли-небудь відчував тривогу."Він не наважується вступати в компанію з остраху, щоб його не сприймуть, зганьблять, він перестарається в жестах при розмові; він вважає, що кожен спостерігає за ним". 

Цікаво, що тривога — це не просто людський досвід, а в кінцевому підсумку результат еволюції; як і в інших тварин, виживання людства покладається на нашу природну здатність відчувати занепокоєння щодо справді небезпечних ситуацій та бути на сторожі.Саме тоді, коли цей рятувальний механізм спрацьовує у невідповідний час або застрягає у положенні «включено», це стає проблемою.Отже, повернемось до першого великого питання: чи насправді тривога впливає на нас більше, ніж це було раніше? Чи є занепокоєння на Заході чи в сучасному суспільстві, де хороше психічне здоров'я є ціллю саме по собі, ми просто отримали більші шанси помітити й обговорити це?"Коли мені погано, відчуття нагадують електричний струм, який накопичується всередині мене, і начебто в будь-який час почне стріляти з мене ". 

Чи є тривожність є більш поширеною на Заході? 

Велике дослідження, яке було опубліковане у журналі JAMA Psychiatry у 2017 році, ставило за мету відповісти на це точне запитання. Зокрема, дослідники дивилися на цільові групи. 

Можна очікувати, що оскільки психічні захворювання мають більшу частоту в районах США, які мають нижчий соціально-економічний статус, тривога також може бути більш поширеною в країнах з меншим соціально-економічним профілем.Крім того, у менш заможних країнах люди можуть зазнавати значного стресу; пошук їжі, води чи безпеки може бути проблемою в деяких регіонах.Однак важливо пам’ятати, що GAD - це почуття тривоги, які є необґрунтованими. У країні, де існує справжня боротьба, вищий рівень тривожності може бути справедливо визнаний виправданим і, отже, не є діагнозом. 

У дослідженні за участю 147 261 дорослого з 26 країн світу було зроблено висновок:"Розлад є особливо поширеним і неприємним у країнах з високим рівнем доходу, попри негативний зв'язок між загальною політикою та соціально-економічним статусом у межах країн". 


Іншими словами, в межах кожної країни GAD є більш поширеним у менш заможних регіонах. Однак в цілому саме жителі заможніших країн частіше відчувають гострі форми неоправданої тривожності, і це значно впливає на їхнє життя. 

Розбиваючи статистику, вчені з’ясували, що розрахункові показники тривалості життя для GAD були такими: 

  • •Країни з низьким рівнем доходу: 1,6 відсотка; 
  • •країни з середнім рівнем доходу: 2,8 відсотка; 
  • •країни з високим рівнем доходу: 5,0 відсотка. 

Це узгоджується з іншими дослідженнями, які виявили більшу поширеність тривоги в заможніших економіках. 

У звіті ВООЗ про депресію та інші загальні психічні розлади, опубліковані у 2017 році, вони порівнюють оцінки поширеності психічних розладів у глобальних регіонах.Коли вони порівнюють рівні депресії, жодна область не має значно вищих показників. Що ж стосується тривожних розладів, то це вже інша історія; Америка — це країна з найбільшим поширенням таких станів аніж усі інші регіони, включаючи Африку та Європу.Цікаво, що хоча США і Захід переймаються такою статистикою, схоже, це може не затриматися надовго; той самий звіт пояснює, що поширені розлади психічного здоров’я зростають у країнах з меншим рівнем доходу, 

"оскільки населення зростає і все більше людей доживають до віку, коли найчастіше виникає депресія та тривожність". 

Антон.

До цього додається тривожність, як правило, рідше у дорослих людей. Крім того, оскільки середній вік американських людей повільно зростає, відсоток людей із тривожними розладами може поступово знижуватися.На закінчення цього розділу, хоча інші країни можуть наздоганяти за цим показником, здається, що тривога частіше зустрічається у заможніших країн, у США, зокрема, — але чи погіршується вона? 

"Тривога загадкова. Я можу відчувати себе невидимою кліткою, яка тримається в ув'язненні на дивані, не в змозі рухатись через страх перед тим, чого ти сам не можеш точно визначити"

Антон.

Чи збільшується занепокоєння в Україні? 

Багато причин формує це питання. Тривожність зростає, чи ми просто сьогодні більш схильні думати та говорити про це? Це складне питання, щоб відповісти на нього окремо, але ми повинні постаратися. 

Українська психіатрична асоціація провела опитування на 1000 жителів України у 2017 році, і вони виявили, що майже дві третини "вкрай чи дещо занепокоєні здоров’ям та безпекою для себе та своїх сімей, і більше третини більше тривожні в порівнянні з минулим роком".Тривога в Україні сформована щонайменше кількома сотнями років непростої історії, проте позбутися її нам не вдасться ще як мінімум стільки ж.У 2018 році те ж опитування було повторене. Показано, що тривога знову зросла ще на 5 відсотків.Було виявлено, що теперішнє є найбільш тривожним поколінням.Однак важливо пам’ятати, що посилення почуття тривоги не прирівнюється до діагностики тривожного розладу. 

Природно, можна почувати себе більш тривожно, ніж раніше, без класифікації психічного стану. 

Дивлячись на ширшу картину, кілька досліджень показали виникнення проблем психічного здоров’я на Заході. Наприклад, мета-аналіз, опублікований у 2010 році, взяв дані досліджень, які включали понад 77 000 молодих людей; Вчені виявили зростання поколінь у питаннях психічного здоров'я в 1938–2007 роках.В іншому звіті, що використовує дані чотирьох опитувань, проведених майже 7 мільйонами людей в США, було зроблено висновок, що "американці повідомили про значно вищий рівень депресивних симптомів, особливо соматичних симптомів, у 2000 - 2010 роках у порівнянні з 1980 - 1990 роками".Поза межами США Рада з психотерапії США опублікувала звіт у 2017 році, в якому оцінила психічне здоров’я працівників, які працюють на повний та неповний робочий день. Їх дані показують, що "кількість працівників, які повідомляють про тривогу та депресію, за останні 4 роки зросли майже на третину". 

Що стосується Європи загалом, у величезному аналізі, який був опублікований у 2011 році, було зроблено висновок про те, що майже у третини дорослих спостерігався певний тип психічного здоров’я, а тривожні розлади є найчастішими.Однак це дослідження було наслідком аналогічного загальноєвропейського огляду, проведеного у 2005 році, і автори відзначають, що за ці роки не спостерігалось значного збільшення.

 "У мене в голові є список можливих проблем. Якщо всі реальні проблеми вирішені, я придумую ще одну проблему, щоб я міг про неї хвилюватися. Це постійний факт життя. Це завжди було так". 

Антон.

Автор вважає, що сприйняття нової хвилі проблем психічного здоров’я може бути ілюзією, роблячи висновок, що "справжній розмір і тягар розладів мозку в [Європейському Союзі] були значно занижені в минулому".В іншому документі робиться висновок, що "важко знайти правдиві докази зміни рівня поширеності тривожних розладів. Епідеміологічні дані, отримані до впровадження систем психіатричної класифікації [...], є надто неточними, щоб їх можна порівняти із сучасними дослідженнями".Автори дослідження зазначають, що "зросла кількість відвідувачів, які шукають лікування, яке може бути причиною загального враження, що ці порушення частіші". 

Для додавання до вже складної суміші тривожні розлади мають генетичний фактор. Дослідники вважають, що 30–50 відсотків варіацій тривожних розладів у популяції зменшуються через вдосконалення наших генів.Рівні стану, які мають спадковий компонент, швидше за все, будуть більш стабільними, оскільки поширеність цих генів не зміниться сильно протягом кількох десятиліть чи навіть століть.УЗД судин головного мозку та електроенцефалографія в Хмельницькому у поєднання з консультаціями чудово підходять для розв'язання даної проблеми. Зателефонуйте до нас, якщо відчуваєте щось подібне і маєте намір позбутися даних відчуттів.